A Kék Halál Képernyő (Blue Screen Of Death – BSOD) elnevezése ellenére nem mindig jelent súlyos problémát a számítógép számára. Ugyanakkor mégis frusztráló lehet, különösen, ha nem vagy jártas a hibaelhárításban.
Akár tapasztalt felhasználó vagy, akár újonc, a BSOD megértése elengedhetetlen a számítógép hatékony működésének megőrzéséhez. Olvasd tovább, hogy megtudd, mi okozza a kék halál képernyőt, és hogyan javíthatod ki ezt a problémát.
Mi a Kék Halál Képernyő (BSOD)?
Más néven hibakód, stop hiba vagy fekete képernyő, a kék halál képernyőnek sok neve van, de jelentése egyértelmű. Amikor ezt a hírhedt hibaüzenetet látod, az azt jelenti, hogy a Windows operációs rendszer kritikus hibába ütközött. Ez megszakítja a normál működést, és a számítógép újraindul, hogy megpróbálja megoldani a problémát.
Mi okozza a Kék Halál Képernyőt?
Bármilyen probléma, ami megakadályozza a Windows biztonságos működését, kiválthatja a kék halál képernyőt. Ezek a problémák változóak, a nagyon kritikus helyzetektől kezdve, amelyek szakmai hibaelhárítást igényelnek, a viszonylag kisebbekig, amelyeket önállóan is megoldhatsz. Általában ezek a problémák illesztőprogramokkal vagy hardverkommunikációs problémákkal kapcsolatosak. A BSOD más gyakori okai a következők:
- Hibás eszközillesztők (driverek)
- Grafikus kártya problémák
- Túlmelegedés
- Rosszindulatú programok
- Rosszul működő alkalmazások
- Inkompatibilis frissítések
Hogyan javítsuk ki a Kék Halál Hibákat
Természetes, hogy pánikba esel, amikor váratlan BSOD-t tapasztalsz. Végül is nem szeretnél, hogy valami káros történjen a készülékeddel vagy az adataiddal. Szerencsére a megfelelő tudással és megközelítéssel viszonylag gyorsan visszanyerheted az irányítást. Íme néhány lépés, amely segíthet a probléma megoldásában.
-
Azonosítsd a Stop Kódot
Nem tudsz megoldani egy problémát anélkül, hogy tudnád, mi az. A BSOD megjeleníti a stop kódot a képernyőn, és fontos, hogy ezt feljegyezd. Ez fontos információt ad a probléma diagnosztizálásához és megoldásához. A BSOD újabb verzióiban QR-kódot is szkennelhetsz, hogy közvetlenül a Microsoft támogatásához juss. -
Indítsd biztonságos módban a számítógépet
A számítógép biztonságos módba állítása a Windows-t egy alapállapotba helyezi, amely csak az alapvető folyamatokat és illesztőprogramokat használja. Ha a probléma nem jelentkezik, az azt jelenti, hogy nem az alapbeállítások vagy az alapvető eszközillesztők okozzák, így könnyebb lesz azonosítani a hibát. -
Ellenőrizd a Windows frissítéseket
Néha a Microsoft kiad frissítéseket, amelyek a BSOD-ot okozó problémákat célozzák meg, ezért érdemes ellenőrizni ezeket. Valójában a rendszerfrissítések ellenőrzése rendszeres feladat kell, hogy legyen, mivel segíthet megelőzni számos problémát, a biztonsági résektől a teljesítménybeli gondokig. -
Frissítsd az eszközillesztőket
Ha nem tartod naprakészen az illesztőprogramokat, a rendszered problémákba ütközhet, ezért érdemes eltávolítani a régi illesztőprogramokat, hogy biztosítsd a kompatibilitást. A számítógép gyártójának weboldalán letöltheted a legújabb illesztőprogram-frissítéseket. -
Használj rendszer-visszaállítást
Ha új szoftvert telepítettél, a rendszer-visszaállítás segítségével visszaállíthatod a rendszer szoftverét az előző állapotába. Az ablakvezérlőpulton keresztül is visszavonhatod a frissítéseket. Ha nem hajtottál végre frissítést, próbáld meg visszaállítani a rendszert egy olyan időpontra, amikor biztosan jól működött, de ezt általában az utolsó lépésként javasolják.
Felmerülő kérdés esetén fordulj bizalommal hozzánk!