Gyakori hibák, amelyek egy számítógép összeszerelésekor előfordulhatnak

A számítógép összeszerelése saját kezűleg manapság egyre népszerűbb projekt. Kiváló kihívás, és elvégezhető, HA bizonyos szabályokat követünk, és alapos kutatást végzünk MIELŐTT belevágunk.

Szervizünkben rendszeresen kapunk „önállóan összeszerelt” számítógépeket javításra, amelyek működésképtelenek lettek összeszerelés után. Ez lehet valami egyszerű, például egy kábel rossz csatlakoztatása, nem támogatott RAM használata (különösen AMD rendszerek esetében), vagy akár súlyosabb probléma, például a alaplap és a processzor zárlata. Ebben a cikkben kiemelünk néhány gyakori hibát, és megmutatjuk, hogyan kerülheted el őket!

Kompatibilitási hibák – Ez az egyik leggyakoribb hiba, amit számítógép összeszerelésekor elkövethetünk. Az alkatrészek fizikai méretétől kezdve a szükséges teljesítményig, valamint az elérhető meghajtóhelyek típusáig és számáig minden számít. Ha közvetlenül az összeszerelés során derül ki, hogy a processzorod nem kompatibilis az alaplappal, az komoly fejtörést okozhat. Annak elkerülése érdekében, hogy ilyen kellemetlenségekbe ütközz, hozd el hozzánk a listád vásárlás előtt. Bár hasznos online eszközöket találhatsz, amelyek az alkatrészek kompatibilitását hivatottak ellenőrizni, mindig érdemes megvizsgálni az alaplap gyártójának jóváhagyott gyártólistáját (QVL), hogy meggyőződj arról, hogy a kiválasztott processzorok és RAM modulok valóban támogatottak-e.

Olcsó, alulméretezett tápegység vásárlása – Ez a kompatibilitási szakaszban is elkerülendő, annak biztosítására, hogy a tápegység elég teljesítményt biztosítson a kívánt konfigurációhoz. A legtöbb technikus azt tanácsolja, hogy ne spóroljunk a tápegységen, és ez általában jó tanács. Azonban meg kell jegyezni, hogy léteznek elfogadható áron kapható, megfelelő tápegységek is, és a legtöbb rendszer nem igényel 1200 wattos tápegységet. Ha viszont olyat vásárolsz, amely 500 watt alatti és olyan könnyű, mint egy alufóliagolyó, könnyen problémákba ütközhetsz később, mert olcsó, megbízhatatlan alkatrészek találhatók bennük. A tápegység az egész rendszer számára áramot biztosít, tehát nem a legjobb ötlet egy drága grafikus kártyát egy olcsó tápegységgel működtetni. A számodra megfelelő tápegység a költségvetésedtől és az általad beépített alkatrészektől függ.

RAM helytelen elhelyezése – Ha nem illeszted megfelelően a RAM-ot, az megakadályozhatja a rendszer bootolását. A RAM-nak meghatározott módon kell a DIMM foglalatokba kerülnie. Nézd meg a RAM modul lábait. Észreveszed, hogy nem oszlanak el 50/50 arányban? Ha az alaplap foglalatai kompatibilisek, azoknak hasonló „osztásuk” lesz. Ha a RAM nincs megfelelően behelyezve, károsíthatja magát a modult és/vagy a DIMM foglalatot. A RAM telepítésekor egyenletes nyomást kell gyakorolni mindkét végére, amíg hallod, hogy a modul kattan a helyére. Ha nem hallottál kattogást, miközben a RAM-ot telepítetted, valószínűleg nincs megfelelően behelyezve – próbáld újra, és meg kell oldanod a problémát.

CPU helytelen behelyezése – Ez az egyik legfontosabb hiba, és gyakoribb, mint gondolnád. Egyes kezdők nem tudják, hogy a processzorokat meghatározott irányban kell telepíteni. Az Intel processzorok általában valamilyen jelöléssel rendelkeznek az egyik sarkukon. Az AMD processzorokon ez egy arany nyíl, amely általában az alsó bal sarkon található. Ezt a nyilat a processzor alaplaphoz tartozó csatlakozóinál található jelöléssel kell összehangolni. Nagyon fontos figyelni a CPU telepítésére, mivel a gyártói garanciák nem terjednek ki a meghajlott/bontott lábakra, amelyek a rendszer működésképtelenségét okozhatják.

Monitor csatlakoztatása rossz kimeneti porthoz – Összeszerelted a gépedet, bekapcsoltad, minden normálisnak tűnik, és a gép működésre kész. De nincs kép. Mi történt? Egy másik nagyon gyakori hiba, amikor a monitort az alaplap integrált videókimeneti portjára csatlakoztatjuk, nem pedig a grafikus kártyához. Az alaplapi videóportok csak az integrált grafikus processzorral rendelkező processzorokkal működnek, és jellemzően csak akkor, ha nem telepítettél külön GPU-t. Csatlakoztasd a monitort a grafikus kártya portjára, és indítsd újra a gépet. Ha ez nem oldja meg a problémát, győződj meg róla, hogy az összes szükséges tápkábelt csatlakoztattad a tápegységből a grafikus kártyához. Ha a kártyán két PCI-E tápkimenet van, akkor ezek csatlakoztatása szükséges a működéshez. Előfordulhat, hogy adaptereket vagy nagyobb tápegységet kell vásárolnod, ha nincs elegendő tápkábel a GPU-hoz.

Reméljük, hogy ezek a tippek segítenek, ha belefogsz a saját számítógéped összeszerelésébe! Kérdésed van? Segítünk! Ha pedig nem szeretnéd magad összeszerelni a számítógépet, érdeklődj a személyre szabott összeszerelési szolgáltatásaink iránt!