Mindenki stabil, jól működő, gyors és problémamentes számítógépet szeretne.
Ez természetes.
Ennek alapfeltétele a jó hardver (azok az alkatrészek, amelyekből a számítógép felépül), ugyanakkor meglepően nagy befolyással bír a feltelepített operációs rendszer állapota annak kapcsán, hogy mennyire lesz gyors, megbízható, és stabil a számítógépünk.
Ezt a gondolatot kifejtve, az alábbi cikkben elolvashatod, mi kell ahhoz, hogy megbízható, gyors és problémamentes legyen a számítógéped?
Szeretnék néhány félreértést is eloszlatni.
Az első mindjárt az, hogy „az alábbiakat nem kell egy felhasználónak tudnia!”
Nos, megcsinálni valóban nem. Az azonban fontos, hogy ellenőrizni tudja, mit kap a pénzéért. Különben zsákbamacskát vásárol, ami valljuk be őszintén, komoly dolgok vásárlásakor nem jó szórakozás.
Még mielőtt azonban a Windows telepítésével foglalkoznánk, szót kell ejteni egy lépésről, amelyet még a telepítés előtti el kell végezni.
BIOS beállítások elvégzése a gép adottságainak és a felhasználásnak megfelelően.
Minden számítógép rendelkezik egy BIOS néven ismert beépített szoftverrel, amelynek beállító felületén nagyon fontos képességeket állíthatunk csatarendbe.
A BIOS lévén, hogy szoftver időnként maga is frissítésre szorul.
Ha egy számítógépen régi BIOS van, akkor azt célszerű frissíteni, hiszen úgy hozzájuthatunk annak javított változatához.
A boltban vásárolt alaplapok, számítógépek általában, legalább fél éves BIOS-t tartalmaznak. Érdemes ellenőrizni, hogy van-e frissebb BIOS verzió és az milyen javításokat tartalmaz.
A BIOS alapbeállításai messze nem ideálisak. Jó példa erre, hogy ha egy számítógépbe 1600 MHz-es memóriát építesz, a BIOS beállítása nélkül azt nagy valószínűséggel csupán 1333MHz-en fogja hajtani a számítógép.
A telepítés első lépéseként be kell állítani a BIOS-t.
A teljesség igénye nélkül néhány szokványos beállítani való:
- AHCI üzemmód bekapcsolása
- Egyéb I/O beállítások elvégzése
- 1333MHz fölött a RAM működési frekvenciájának beállítása
- Energiagazdálkodási beállítások
- Hűtők vezérlésének beállítása
- Boot sorrend,
- A nem használt hardver elemek letiltása (pl. soros port)
- …
A megfelelően beállított BIOS alapfeltétele a stabil és gyors számítógépnek!
A laptop számítógépeknél azon modellek esetén, amelyeket Windows-al kínálnak, előtelepített Windows-t kapunk a számítógéphez.
Ez annyit jelent, hogy a gép merevlemezén egy elkülönített partíción (tárolóterület) elhelyezik a Windows telepítőjét, amely a gép bekapcsolását követően feltelepül.
Asztali gépeknél csak a világmárkák (pl. Dell, HP, Lenovo, Sujitsu Siemens) kínálnak előtelepített Windows-al gépeket.
Az egyedileg épített gépeket és azokat az asztali gépeket, amelyekhez külön vásárolunk Windows-t, a telepítő diszk behelyezésével telepítjük.
Az alaptelepítés a gép sebességétől függően 30-45 perc között végbe megy.
És most jön az
első megdöbbentő adat:
ez a telepítés még nagyon messze van attól, ami megfelel a vágyaidnak, vagyis hogy stabil, jól működő, gyors és problémamentes számítógéped legyen!
Az igazi munka még csak ez után kezdődik!!!
– Be kell állítani a lapozó fájl (swap file) helyét és méretét.
(A lapozó fájlt célszerű a merevlemez elején elhelyezni, úgy gyorsabban hozzáfér a Windows)
Amennyiben SSD meghajtót használunk, fontos, hogy azon ne legyen lapozó fájl!!!
Ha az SSD mellett merevlemezt is használunk és szükségünk van lapozó fájlra, akkor azt célszerű a merevlemezre telepíteni.Az SSD meghajtó a tárolóeszközök újabb generációja, amely tisztán elektronikán alapul. (Flash RAM) Nincsenek benne mozgó alkatrészek, így érzéketlen a rázkódásra. Nem mellesleg 4x-5x gyorsabb, mint egy merevlemez.
– Telepíteni kell az összes elérhető Windows frissítést
Ez elég időigényes dolog, még akkor is, ha előkészített szervizcsomagokkal dolgozunk. Az ugyanis sosem napra készek, így mindig szükséges lesz a netes (Internetről letöltött) frissítés.
Addig nincs kész a Windows, amíg az összes frissítést fel nem telepítettük!
Gyakran újabb frissítések válnak szükségessé a driverek telepítését követően is.
– Telepíteni kell a hardver komponensek eszközmeghajtó programjait (drivers)
Az alaplap, a grafikus kártya, a hangkártya és számos egyéb eszköz saját eszközmeghajtót igényel.
Ha SSD-t használsz, ahhoz is szükséges egy speciális vezérlő, ami magától nem települ.
Mindig a gyártó, vagy a chipset gyártó által kiadott legfrissebb, ellenőrzött (tesztelt) eszközmeghajtót érdemes telepíteni!
Ha a Windows-ra bízod a driverezést és az általa felkínált általános eszközmeghajtók települnek, akkor jelentős teljesítményt veszthetsz.
Az sem jó, ha előtelepített Windows esetén a gyakran fél/egy évvel korábban összecsomagolt eszközmeghajtókat használod a gyártók oldalán megtalálható, javított, friss eszközmeghajtók helyett.
A friss eszközmeghajtókkal esetenként nyerhetsz sebességet is, de sokkal fontosabb, hogy megbízhatóbb, stabilabb számítógépet kapsz eredményül.
– Az automatikusan induló programok kigyomlálása
A telepített programok egy része úgy állítja be magát, hogy a Windows-al együtt elinduljon.
A Windows-al együtt vásárolt laptopok tele van ilyen programokkal.
Ezek jelentős része felesleges. Ezeket a felhasználó soha nem használja semmire. Viszont a számítógépet lassítják. Némelyik pedig még biztonsági kockázatot is jelent.
A feleslegesen induló programok automatikus elindításának letiltásával jelentős processzor és memória erőforrásokat szabadíthatunk fel!
– Hibernálási beállítások elvégzése
Asztali számítógépeken ritkán használjuk a hibernálást.
Ha mégis, akkor érdemes megfontolni, hogy a hibernálás során létrejövő fájlt hol helyezzük el.
Laptopok esetében a hibernálás nagyon kedvelt funkció.
Érdemes úgy beállítani, hogy ha lehajtjuk a laptop tetejét, akkor hibernálja magát a Windows.
A hibernálás során a memóriában tárolt minden program és adat a merevlemezre íródik, majd a számítógép leáll. Ebben az állapotban nyugodtan táskába teheted. Nem melegszik, mert nem is működik.
Amikor legközelebb bekapcsolod a számítógépet, akkor sokkal gyorsabban feláll a Windows, mert teljes rendszerindítás helyett csupán annyit kell tennie a számítógépnek, hogy betölti a merevlemezre mentett hibernálási tároló tartalmát a memóriába. Ekkor a félbe hagyott munkát is onnan folytathatjuk, ahol a hibernálás előtt abba hagytuk.
Az a tapasztalatunk, hogy SSD meghajtó használata esetén ez a funkció értelmét veszti, mert az SSD-ről szinte ugyanolyan gyorsan feláll a Windows, mintha hibernálásból töltődne fel.
Persze, ez csak akkor igaz, ha megfelelő SSD meghajtót használsz!
– Ezt követően telepítjük az Office-t és az egyéb programokat, illetve azok frissítéseit.
Komplett telepítés során nem csak a Windowst telepítjük, hanem minden olyan programot és azok frissítéseit, amit a felhasználó igényel.
Ha a megrendelő másként nem rendelkezik, beállítjuk a levelezését, telepítjük a szokványos alkalmazásokat (Adobe Reader, Falsh Player, Java motor, Skype, védelmi szoftver, képkezelő, Firefox böngésző), beállítjuk a felhő alapú tárhelyét, …
– Telepítés utáni Windows karbantartás
A legvégén jöhet egy alapos Windows karbantartás, aminek során ürítjük a Windows átmeneti tárolóit, töröljük a frissítési előzményeket.
Végül egységes szerkezetbe rendezzük a fájlrendszert.
Ez időigényes dolog, de az a tapasztalat, hogy vagy mi megcsináljuk, vagy elmarad.
Márpedig a gyorsaság miatt, merevlemez alkalmazása esetén fontos, hogy a tárolás optimális legyen.
A töredezett fájlok felolvasása ugyanis sokkal tovább tart, mint a rendezett fájloké.
Fontos kérdés a rendszer-visszaállítási terület, a swap file és a levelezési mappákat tároló nagyméretű fájlok töredezettségének megszüntetése is. A telepítés és adatfeltöltés során erre is figyelni kell. A különféle feladatok időzítése, hogy mit mi után csinálunk, ezért is fontos.
– Rendszer-visszaállítás testre szabása
Sokan csodálkoznak, hogy néhány hónap használat után egy csomó, addig elérhető tárterület eltűnik, lefoglalásra kerül. Van, aki úgy mondja, hogy hízik a Windows.
Nos, ennek az az oka, hogy nem lett beállítva, hogy a Windows mekkora tárterületet használhat arra, hogy mentse a diszken bekövetkező rendszer és egyéb fájlokat érintő változtatásokat.
A Windows alapbeállítása a legtöbb felhasználó igényéhez képest, túl nagy rendszer-visszaállítási tárterületet engedélyez.
Ha optimalizáljuk a rendszer-visszaállítás beállításait azzal tárhelyet és jelentős diszk erőforrást nyerünk, aminek jelentős hatása van a sebességre is.
Ha voltál olyan türelmes és végig olvastad ezt a cikket, akkor képet kaptál arról, hogy mi a különbség egy alaptelepítés és a között, amit mi komplett telepítés címén ajánlunk.
Hogy érthetőbb legyen, még egy hasonlattal élek.
A Dacia személygépkocsikról annak idején (az 1970-es, 80-a években) hozzáértők azt mondták, hogy miután megvásároltad vidd el egy szervizbe. Ott meghúzzák a csavarokat, beállítják a futóművet, stb. Ezek után kapsz egy jól használható gépkocsit.
Isten ments, hogy a Windows-t a régi Dacia-hoz hasonlítsam. Nem egy kategória. Mégis azt kell mondanom, hogy jelentős különbség van egy szakszerűen telepített és a hardverhez konfigurált Windows és egy alaptelepítésen átesett Windows között!
A legnagyobb különbség nem az, hogy az alaptelepítés 30-45 perc alatt elkészül, a komplett telepítés pedig néhány tényezőtől függően legalább 8-13 munkaórát igényel.
Sokkal inkább az, amit eredményül kapunk: stabil, gyors, megbízható számítógép.
Ami pedig a teljesítménykülönbséget illeti:
Ugyanazon a vason egy alaptelepítés és a szakszerű komplett telepítés között akár 30-35% is lehet a sebesség különbség!
Utóirat:
Nem beszéltem a rendszer diszk partícionálásáról.
A partíció egy kialakított tárolóterület a merevlemezen.
A mai számítógépekben elég nagy merevlemezek vannak (500 Gbyte – 1,5 Tbyte).
Nem biztos, hogy célravezető, ha a munka fájljainkat, anyagainkat ugyanazon a partíción tároljuk, mint amire a Windows-t és az egyéb programokat telepítettük.
Az ideális partíció méret és darabszám meghatározása olyan feladat, amit érdemes szakemberrel megbeszélni.
Ha veszünk például egy 500 Gbyte-os diszket, azt érdemes két partícióra osztani.
Az első legyen 100-150 Gbyte méretű, amin a Windows csücsül, no meg a felhasználói programok.
A második pedig a maradék 350-400 Gbyte. Ezen tároljuk a munkafájlokat, vagy azok másolatát.
Számos tudnivaló van még, amire a szakszerű Windows telepítés kapcsán oda kell figyelni.
Egy ilyen rövid cikkbe azonban nem fér bele minden.