Amikor hatékony, gyors számítógépet tervezünk, elengedhetetlen, hogy SSD meghajtóra telepítsük a Windows-t. Egy mai, korszerű processzor teljesítménye ugyanis kiaknázhatatlan volna nélküle.
Na, de mi a helyzet a régebbi számítógépekkel?
Amikor elkezdtük az SSD meghajtókat öregedő gépek felújításánál alkalmazni, megvallom őszintén, hogy magunk is meglepődtünk azon, ahogy felélednek ezek a masinák.
Legutóbb egy Intel E6500-as processzorral rendelkező számítógépbe építettünk SSD meghajtót.
Sokkal gyorsabban indul a Windows, sokkal gyorsabban betöltődnek a felhasználói programok.
Erősen meggyorsul a számítógép kiaknázott futási sebessége.
Jól látszik ebből, hogy mennyire visszafogja még ezeket a régebbi gépeket is a merevlemez lassúsága.
Az SSD-től valóban gyorsul a számítógép, de csak addig a határig, amíg el nem érjük a processzor, – grafikus alkalmazás esetén – a grafikus vezérlő (videókártya) teljesítménykorlátját.
Az SSD még egy ilyen régebbi gép esetében is sokat segít, ugyanis átlagos felhasználás esetén nem szokták kiterhelni a processzort.
Játékosok, videó szerkesztők azonban jobban járnak, ha nem csak SSD beépítésén gondolkoznak.
Mekkora SSD-t célszerű választani?
Figyelembe véve, hogy az SSD-t sok évre vásároljuk, és tudva azt, hogy az SSD sebességének fenntartásához fontos, hogy kapacitásának 30%-a mindig felhasználatlan legyen, azt ajánlom, hogy legalább 120 Gbyte-os SSD-t válassz!
Az SSD intelligens elektronikája több funkcióval is rendelkezik, amelyekkel igyekszik fenntartani az SSD sebességét, és megnövelni a tároló cellák élettartamát. Ha tele töltöd adatokkal az SSD-t, és nem hagysz elég üres területet szabadon, azzal akadályozod ezeket az intelligens automatikus karbantartó funkciókat.
Milyen modellt érdemes választani?
Minden tervező ragaszkodik a gyakorlatában leginkább bevált modellekhez.
Nálunk legfontosabb szempont a minőség, megbízhatóság, ezt követi a sebesség.
A Kingston Hyperx sorozatát kedveljük a legjobban.
Miért jó beruházás a minőségi SSD?
Egy jól kiválasztott SSD élettartama hosszabb lesz, mint annak a gépnek a felhasználási ideje, amibe beépítjük. Ez azt jelenti, hogy egy következő számítógépbe is bekerül majd, így nézve pedig igazán jó beruházásnak tekinthető.
A régebbi gépekben, amelyekbe SSD meghajtót építünk SATA II-es vezérlők vannak.
A mai korszerű SSD meghajtók viszont már SATA III-as illesztőt tartalmaznak.
Ennek ellenére is nagyon sokat gyorsítanak ezeken a számítógépeken.
Ha pedig majd 1-2 év múlva új alaplapot, processzort építesz a számítógépedbe, vagy új gépet vásárolsz, a SATA III-as vezérlőre csatlakoztatva mutatja majd meg igazán, hogy mit tud az SSD meghajtó.